от Мария Иванчева
Насилието над жени не е проблем само в България. През последните години жени по цял свят се мобилизираха срещу полово базираното насилие и фемицида, който се случва при зачестилите случаи на изнасилване, блудство, обезобразяване и убийство над жени. Едно от най-мощните социални движения в това направление се заражда в Аржентина и ескалира особено силно преди две години. С корени във феминисткото движение в страната, свидетел и на джижения за женски права, на мобилизацията на майки и баби „от Майския площад“ срещу насилията на диктаторската хунта, която убива и погубва хиляди дисиденти срещу фашисткия режим, и на мобилизацията за еднополови бракове, вижда огромен прираст от 2016 година насам. Засилването на интереса и на подкрепата към движението идват през октомври същата година след убийството на младата жена Лусия Перес.
На 5ти октомври 2016 градчето Мар де ла Плата, 16 годишната Лусия е поканена на парти, където е групово изнасилена и обезобразена. Със заличени следи, тялото й е изчистено и оставено в болницата от изнасилвачите й, с думите, че се касае за предозиране с дрога. Часове по-късно момичето умира от раните си. Седмици след убийството, на 29ти октомви, страната е блокирана от стачка. Стотици хиляди жени излизат на улицата за да кажат ni una menos (нито още една жертва на насилие). В мобилизацията се включват феминистки групи, синдикати, но също жени от окупирани фабрики, както и такива работещи на черния пазар на труда, мигрантки без документи и домашни работнички. Те виждат общото между каузите – това че издевателства, ескплоатация, и всякакви форми на физическо, социално и икономическо насилие се случват срещу женски тела ги обединява. Движението е мощно, обединява различни политически тенденции, застава и в подкрепа на избора на жените за аборт, за работнически, икономически и социални права на маргинализирани групи и срещу расизма. Силата на женския гняв и солидарност отиват отвъд разделенията, наложени от пол, класа, националност и цвят на кожата.
Две години по-късно, случаят на Лусия Перес получава финална присъда. Убийците й, мъже на 25, 43 и 61 години, са обявени за невинни „поради липса на доказателства“. Двама от тях получават кратки присъди и глоба за предоставяне на дрога на непълнолетна (в експертизата се посочва, че дрогата е много чиста смес, до каквато децата от работническата класа като Лусия нямат достъп). В присъдата се намеква, че Лусия е виновна за начина, по който е била облечена, за това че е приела алкохол и леки опияти. Убийците й, група мъже на възраст да поемат сами правната отговорност за действията си, не са обвинени за насилието и обезобразяването й, нито дори за изчистването на тялото. Като част от оправданието се посочва, че наред с цигари и дрога, убийците й били купили какаово мляко и закуски, което ‘не било типично’ за мъже, които искат да изнасилят жена.
В резултат на присъдата, на 3ти декември в Буенос Айрес беше свикана феминистка асамблея – над хиляда жени, включително майката на Лусия и близките на други убити през последните години жени, се събраха в двора на един синдикат и обявиха национална стачка и протест на 5ти декември 2018. На асамблеята много от жените, които говориха представят синдикати, окупирани фабрики и организации, които са готови да се мобилизират буквално в рамките на два дни, въпреки сериозния риск от съкращения и наказания. За да накарат властта да обърне внимание, те са колективно готови да блокират улици и предизвикат масови безредици в национален мащаб. Те са наясно, че насилието не се корени в действията на протестиращите, а в патриархалния ред и обслужващата го държава. Активистите смятат, че тази присъда е знакова за това, че системата се страхува от #NiUnaMenos и иска да накаже движението, защото в последните години то успява да обедини около темата за полово-базираното насилие всякакви прогресивни, антикапиталистически каузи и да се прелее в други протести и кампании, които разклащат неолибералното и социалноконсервативно правителство на Маурисио Макри.
ЛевФем се солидаризира с протеста и с движението на сестрите ни е Аржентина и изпращаме солидарност. #LuciaPerez #NiUnaMenos #YouAreNotAlone #НеСиСама