В рамките на броени дни, българското общество стана свидетел на няколко брутални случая на патриархално насилие – една убита от партньора си жена, втора пребита до смърт от партньора си заради „забележка”, и една многократно прорязана с макетен нож… защото била „нагла“.
През 2016 г., жена в Южна Корея е убита от мъж, защото „не му е обърнала внимание”. След шокиращото решение на съда да не осъди убиеца за престъпление от омраза, избухва радикалното феминистко движение известно като „4Б”. Какво гласи то и прецедент ли е в женската история?
„4Б” е съкращение от четирите неща, които последователките на движението практикуват – 1. без секс с мъже 2. без брак 3. без деца и 4. без романтични връзки с мъже. Всичко това е провокирано освен от гнева от поредното патриархално убийство, но и от натискът на консервативните власти да наложат мерки, насаждащи нагласата, че женската репродуктивна система е ресурс на нацията.
Подобен е случаят с крайните изказвания и политики на Тръмп в САЩ, чията победа на изборите през 2024 г. отприщи поредна вълна женомразство сред американските мъже. В отговор на нововъзникнал мачистки лозунг „Твоето тяло, моят избор”, сред жените в САЩ избухва интересът към движението „4Б” и дори го разширяват към бойкот на емоционалния и грижовен труд към мъжете изобщо. Но „4Б” не е единствения пример за подобен женски бойкот.
От древни времена до ден днешен, секс-стачките се срещат като форма на ненасилствена колективна съпротива срещу патриархалното насилие в различни проявления – срещу войната, като в Либерия, срещу диктатури като тази в Того, срещу робството на жени в Никарагуа, срещу картелите, като в Колумбия и сега срещу насилието над жени, като в Южна Корея.
Срещат се също подобни стачки, в които жените масово бойкотират домакинския труд, включително готвене, грижа за дома и децата. Женските стачки са начин жените да поставят на преден план своите искания, когато нищо друго не трогва мъжете в управлението и отказват да съдействат, игнорират ги и им вредят.
На фона на 17 убити жени в България до тук тази година – няма как да не бъдем „нагли” и все „по-нагло” ще настояваме за свободата да живеем без насилие, без сексизъм и без експлоатация на телата и труда ни!
Дари К.