Две скандални новини излязоха само няколко дни след края на местните избори, на които масово се преизбра „стабилността“, гарантирана от настоящото политическо статукво.
Първата касае втория пенсионен стълб, вноските по който отиват в частни застрахователни дружества. Стартирала през 2002 г., реформата засяга хора, родени от 1960 г. нататък. Както неведнъж алармираха експерти и синдикати, вторият пенсионен стълб се оказва тлъста измама, която ще остави работещите масово с много по-ниски пенсии, отколкото са разчитали. Около 70% от първите пенсионери, имащи право на втора пенсия, ще получат не повече от 50 лева месечно от втория стълб на пенсионната система, повечето около 30 лева. Едва 20% от лицата, които се пенсионират в периода 2021 и 2037 г., ще получат втора пенсия между 50 и 100 лева. Останалите 10% ще могат да очакват втора пенсия от над 100 лева от частните фондове. Това е така, защото натрупаната сума по индивидуалните партиди е крайно недостатъчна. За сметка на това обаче новите пенсионери ще вземат намалена с около 20% държавна пенсия, като частните партиди масово няма да могат да покрият разликата.
Първите засегнати ще са именно жени поради по-ранната пенсионна възраст. Особено притеснение будят и начините за изплащане на пенсията, натрупана по индивидуалните партиди. Пожизнена пенсия от частните фондове ще могат да имат само хора, които към момента на пенсиониране разполагат със сума, можеща да осигури минимум 15% от минималната пенсия към момента на пенсиониране до края на живота. За жени продължителността на живота се изчислява на 20 години след пенсиониране, за мъже – 16. Към момента минималната пенсия е 219, 43 лв., 15% от нея са около 32 лв., т.е. трябва като жена да имаш минимум 20х12х32=7.680 лв., а като мъж 16х12х32=6.144 лв.*, за да можеш да разчиташ на пожизнена пенсия от втория стълб. Имайки предвид факта, че жените се пенсионират по-рано, живеят по-дълго, но най-често имат по-ниски заплати от мъжете в продължение на трудовия си стаж (например заради майчинство), то много по-малко жени ще имат събрани достатъчно пари за пожизнена пенсия от индивидуалната партида. Т.е. в много по-голяма степен от мъжете ще се озоват в един момент без пожизнена пенсия от II стълб, което ще означава, че трябва да разчитат само на намалената държавна пенсия. Каквито и корекции да се нанасят в последствие на начина на изплащане, ако изобщо такива бъдат направени, първите пенсионерки ще са обрали най-жестокия пешкир на антисоциалната пенсионна система. Тези динамики бяха ясни на държавно ниво отдавна, затова и през 2015 г. беше допуснато да се премине изцяло към НОИ (I стълб), което е препоръчвано от експерти по пенсионно застраховане, но нямаше широка информационна кампания по въпроса, а хората не бяха предупредени, че парите им за пенсии ще са далеч по-малко от обещаваните.
Втората дойде вчера: управляващите ГЕРБ и Обединени патриоти решиха, че първият ден болнични няма да се покрива нито от работодателя, както беше досега, нито от държавата. Ще е за сметка на работниците, независимо че са си внасяли осигуровките. Щели да борят фалшивите болнични така, като превърнат хората в работещи болни. Припомняме, че политиката първите три дни да се изплащат от работодателя беше въведена като антикризисна мярка през 2010 г. заради злоупотреби на работодателите. Тогава работници масово бяха принуждавани да си изкарват болничен лист, но въпреки това да ходят на работа, без обаче да получават заплата за изработените дни, а само пари по болнични от НОИ.
Тоталният отказ на държавата от солидарно социално здравеопазване лъсва изключително ясно в този случай, но не трябва да ни учудва – вече месеци наред медицинските сестри протестират за социални и солидарни реформи в здравеопазването, а властта нехае, замазвайки тук-таме с частични увеличения на заплатите им. Тези развития не са безобидни, а обратното – те са изключително системни и изцяо в логиката на неолибералното “оптимизиране” – т.е. поголовно рязане на социални придобивки за работещите и развързване на ръцете на едрите бизнеси да заграбват още повече. В други държави за подобни „мерки“ вече щяха да са пламнали масови улични протести, а министри да са подали оставки с подвити опашки.
Време е и тук да покажем, че това не се търпи!
* изчисленията демонстрират общата логика на изчисляване, не отчитат някои фактори като натрупани лихви и доходност на застрахователните дружества и не са точни параметри, а могат да служат само за приблизителен ориентир